Obecně

 

Metalické sítě (datové rozvody provedené pomocí kabelů s měděnými vodiči) jsou základní a nepostradatelnou součástí moderních počítačových sítí. Za jejich nevýhodu lze považovat nutnost vést ke každému zařízení samostatný kabel, tady výrazně zaostávají za Wi-Fi. Oproti optickým sítím jsou zase pomalejší a fungují na kratší vzdálenost. Ovšem mají i významné výhody. Oproti bezdrátovému připojení nabízejí rychlejší a stabilnější připojení, s  rychlejší odezvou, což může mít zásadní vliv na rychlost práce. Další nezanedbatelnou výhodou je jednodušší a levnější připojení.

 

Princip

 

Moderní metalické sítě jsou převážně koncipovány jako strukturovaná kabeláž, tvořící univerzální infrastrukturu, kterou je možné snadno přizpůsobit aktuálním potřebám provozovatele. Připojení konkrétního zařízení k aktivnímu prvku už pak slouží pouze krátké propojovací kabely.

Rozvody strukturované kabeláže mají hvězdicovou topologii, tedy jednotlivé kabely jsou vedeny z centrálního místa, typicky datového rozvaděče, do jednotlivých zásuvek, které bývají umístěny na pracovištích, případně kdekoliv, kde se předpokládá připojení nějakého zařízení.

Komponenty strukturované kabeláže se vyrábí v  mnoha provedeních, které se liší technickými parametry, ale také prostředím, do kterého jsou určeny. Už během návrhu sítě je tedy nutné věnovat dostatek pozornosti požadavkům uživatele a podmínkám instalace.

 

Před samotným uvedením strukturované kabeláže do provozu by mělo vždy proběhnout kontrolní proměření její funkčnosti. V základu lze zkontrolovat pouze správné zapojení vodičů, nicméně řada klientů požaduje proměření pomocí tzv. certifikačního měřáku, který na základě zatížení kabeláže přenosem dat změří její parametry a dává tak komplexní informace o kvalitě linky.

 

Shrnutí

 

Rozvody strukturovaných kabeláží jsou vhodné především do domácností a pro patrové rozvody v kancelářských budovách.

 

-  výrazně kratší délka jednotlivých linek oproti optickým sítím (100m vs. desítky kilometrů)

-  náchylnost vůči elektromagnetickému rušení

 

+  rychlejší, stabilnější a lepší odezva než Wi-Fi

+  jednodušší a levnější instalace, než optické sítě

 

 

 

 
2021, Havenets s.r.o.                     info@havenets.cz